Saturday, August 3, 2013

Dżem z czarnymi śliwkami, czekoladą i cynamonem/ Jam with black plums, chocolate and cinnamon

To już mój trzeci dżem w tym roku ;) Tym razem z czarnymi śliwkami, cynamonem, likierem kawowym i mleczną czekoladą. Niezapomniany smak ;) Smacznego !!!
-----------------------------------------
 This is my third jam this year;) This time with black plums, cinnamon, coffee liqueur and milk chocolate. Unforgettable flavor ;) Enjoy !!!
 

 
Składniki (na 10 słoików po 400 ml):
ok 12lb/ 5,45kg czarnych śliwek, obranych z pestek i podzielonych na ćwiartki
3 szkl cukru
2 łyżki cynamonu
100g/ 3,5oz czekolady mlecznej
150 ml likieru kawowego Baileys

Śliwki wsypać do dużego garnka. Dodać 1 szkl cukru. Doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 2 h na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Zdjąć z gazu i odstawić na bok.
Następnego dnia powtórzyć proces. Ostudzić. Dodać cynamon, czekoladę i likier i zagotować ponownie. Gotować przez 1 h, często mieszając. Zdjąć z gazu. Odstawić na 1 h. Dodać 1 szkl cukru i ponownie gotować ok 1h. Zdjąć z gazu i odstawić na bok.
Trzeciego dnia gotować 2 h, mieszając od czasu do czasu. Zawekować. Odstawić na bok nakrętką do dołu, do momentu aż ostygnie.

Ps. Jak wygotować słoiki? Umieść słoiki w dużym garnku i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia. Umieść pokrywki w osobnym garnku z gorącą wodą. Zostaw słoiki i wieczka w wodzie, aż będą gotowe do wekowania.

---------------------------------------
 
Ingredients (ten 400ml jars):
about 12lb / 5.45 kg black plums, pitted and quartered3 cups sugar
2 tablespoons cinnamon
100g / 3.5 oz milk chocolate
150 ml Baileys with a hint of coffee flavor

Put plums in a large pot. Add 1 cup of sugar. Bring to a boil. Cook for 2 hours on low heat, stirring from time to time. Remove from burner and set aside.
The next day, repeat the process. Leave to cool. Add the cinnamon, chocolate and liqueur and bring to a boil again. Cook for next 1 hour, stirring frequently. Remove from burner. Set aside for 1 hour. Add 1 cup of sugar and cook 1 hour again. Remove from burner and set aside.

The third day, cook for 2 hours, stirring from time to time. Preserve. Set aside upside down, until they cool down.

Ps. How to boil the jars? Place jars in a large pot and cover with water. Bring to a simmer. Put lids in a separate pot of hot water. Leave jars and lids in water until ready to fill.

 

2 comments:

  1. ale pyszność - zapisuję i robię od wtorku ;-) pozdrawiam!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dziekuje :0 Rzeczywiscie pychotka ;) Na zime jak znalazl. Tylko nie wiem czy doczekaja .... Pozdrowionka

      Delete